Zespół Szkół w Kosowie Lackim

Home Galeria zdjęć Rok szkolny 2017/2018 Dzień Języka Ojczystego
Dzień Języka Ojczystego - Jak mówimy?

Dzień Języka Ojczystego to ważne święto, w którym warto spojrzeć bliżej na naszą mowę. Poprawne i swobodne posługiwanie się językiem ojczystym jest przejawem znajomości jego leksyki i reguł gramatycznych, a zatem wykształcenia i kultury osobistej użytkowników. Obchody to możliwość poszerzenia bądź utrwalenia wiedzy o języku.

W naszej szkole w tym roku – podobnie jak w latach ubiegłych – najwięcej emocji dostarczyły zorganizowane z tej okazji konkursy. Uczniowie mogli wykazać się swoimi umiejętnościami i … często temperamentem, gdyż liczył się także czas. W pytaniach znalazły się zagadnienia z semantyki, z frazeologii, składni. Tym razem wyłącznie dla uczniów klasy II i III Zasadniczej Szkoły Zawodowej przygotowane zostało dyktando z wykorzystaniem zestawu do zdalnego testowania. Forma dyktanda okazała się na tyle atrakcyjna, że do zmagań z zawiłościami polskiej ortografii nikogo nie trzeba było namawiać. Zwycięzcą konkursu poprawnościowego został Sebastian z klasy I Branżowej Szkoły, a ortograficznego - Damian z klasy II ZSZ. Obaj chłopcy otrzymali cząstkowe oceny bardzo dobre z języka polskiego i nagrody rzeczowe.

Oprócz konkursów przygotowana została także prezentacja dotycząca etymologii niektórych wyrazów. Uczniowie mogli dowiedzieć się skąd pochodzi np. słowo poduszka. Na okolicznościowej gazetce natomiast umieszczono zdania z najczęściej pojawiającymi się na co dzień błędami, a obok wyeksponowano ich poprawną wersję.

Mamy nadzieję, że podejmowane z racji święta działania przyczynią się do większej dbałości o ojczystą mowę.

dz j o 1
dz j o 1
Szczegóły
dz j o 2
dz j o 2
Szczegóły
dz j o 4
dz j o 4
Szczegóły
dz j o 5
dz j o 5
Szczegóły
 
Pokaż ilość 
 
 
Powered by Phoca Gallery

Menu Główne

Wirtualny spacer

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama

epuap

Reklama
Reklama