9 marca w naszej szkole odbyły się warsztaty ,,Dla Niepodległej” prowadzone przez nauczycieli historii i języka polskiego.
W pierwszej części zajęć uczniowie pogłębili swoją wiedzę na temat dziejów naszego hymnu narodowego oraz jego autora, Józefa Wybickiego. Na podstawie zgromadzonych materiałów źródłowych grupy poznawały szczegóły dotyczące okoliczności powstania Pieśni Legionów Polskich we Włoszech, dokonywały analizy porównawczej jej wersji historycznej i współczesnej (od początku XIX w. utwór nazywany Mazurkiem Dąbrowskiego) oraz odkrywały mało znane fakty z biografii twórcy. Zadanie uczniów polegało na przygotowaniu pytań wraz z propozycjami odpowiedzi, a następnie ich przedstawieniu.
Podsumowaniem tej części warsztatów była prezentacja multimedialna ,,Hymn Polski - unikaj błędów”, w której zwrócono uwagę na tekst i wyjaśniono przyczyny niepoprawnych słów, które – niestety – można usłyszeć podczas publicznego śpiewania.
W drugiej części uczniowie pracowali nad projektem banneru upamiętniającego 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Najciekawszy zostanie wykorzystany jako element okolicznościowej dekoracji w szkole.
Na zakończenie zajęć prowadzący zaplanowali projekcję fragmentów filmu dokumentalnego Po latach niewoli wstaje Polska 1914-1918 opowiadającego o postaciach, które odegrały istotną rolę w odzyskaniu niepodległości i kształtowaniu nowego państwa polskiego: Józefie Piłsudskim, Romanie Dmowskim, Ignacym Paderewskim, Ignacym Daszyńskim, Wincentym Witosie.
Warsztaty były kolejną formą działań szkoły z racji obchodzonego ,,Roku dla Niepodległej”, a ich głównym celem przypomnienie, utrwalenie i pogłębienie wiadomości o jednym z naszych narodowych symboli oraz ludziach ważnych w historii Polski.