Zespół Szkół w Kosowie Lackim

Zespół Szkół w Kosowie Lackim

Warsztaty profilaktyczne dotyczące uzależnień

Email Drukuj PDF

1 marca odwiedził nas pan Łukasz Bocian - przedstawiciel Ośrodka Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Pan Łukasz przeprowadził warsztaty profilaktyczne dotyczące uzależnień od alkoholu i innych substancji psychoaktywnych. Następnie mieliśmy okazję przetestować alkogogle. Są to okulary, po założeniu których mamy wrażenie jakbyśmy byli pod wpływem alkoholu. Zadanie postawione przed nami – przejście slalomem między pachołkami, z pozoru błahe, przysporzyło wszystkim dużo trudności. Nasza celność, nawet z odległości kilkudziesięciu centymetrów, była zerowa, a zbieranie odblasków wcale nie było łatwe. Ta symulacja bardzo przybliżyła nam jak zachowuje się człowiek, w którego organizmie znajduje się alkohol.

Pan Łukasz przybył do naszej szkoły na zaproszenie pani Beaty Maseko.

Więcej zdjęć w GALERII!

 

Znamy wyniki konkursu czytelniczego!

Email Drukuj PDF

Przez cały pierwszy semestr roku szkolnego 2017/2018 uczniowie wypożyczali książki zakupione w ramach akcji 1% za rok 2016.

Już wiemy, że największą popularnością cieszyły się dwie pozycje: „Zapisane w wodzie"  Pauli Hawkins oraz „Ponad wszystko" Nicoli Yoon. Tych, którzy do tej pory nie przeczytali jeszcze wyżej wymienionych naszych szkolnych bestsellerów zachęcamy do lektury.

Nagroda dla klasy tym razem trafi do aktualnej III LO, bo to zestaw książek wybrany przez nich cieszył się największą popularnością wśród czytelników.

Gratulujemy!


 

Dzień Języka Ojczystego

Email Drukuj PDF

Dzień Języka Ojczystego to ważne święto, w którym warto spojrzeć bliżej na naszą mowę. Poprawne i swobodne posługiwanie się językiem ojczystym jest przejawem znajomości jego leksyki i reguł gramatycznych, a zatem wykształcenia i kultury osobistej użytkowników. Obchody to możliwość poszerzenia bądź utrwalenia wiedzy o języku.

W naszej szkole w tym roku – podobnie jak w latach ubiegłych – najwięcej emocji dostarczyły zorganizowane z tej okazji konkursy. Uczniowie mogli wykazać się swoimi umiejętnościami i … często temperamentem, gdyż liczył się także czas. W pytaniach znalazły się zagadnienia z semantyki, z frazeologii, składni. Tym razem wyłącznie dla uczniów klasy II i III Zasadniczej Szkoły Zawodowej przygotowane zostało dyktando z wykorzystaniem zestawu do zdalnego testowania. Forma dyktanda okazała się na tyle atrakcyjna, że do zmagań z zawiłościami polskiej ortografii nikogo nie trzeba było namawiać. Zwycięzcą konkursu poprawnościowego został Sebastian z klasy I Branżowej Szkoły, a ortograficznego - Damian z klasy II ZSZ. Obaj chłopcy otrzymali cząstkowe oceny bardzo dobre z języka polskiego i nagrody rzeczowe.

Oprócz konkursów przygotowana została także prezentacja dotycząca etymologii niektórych wyrazów. Uczniowie mogli dowiedzieć się skąd pochodzi np. słowo poduszka. Na okolicznościowej gazetce natomiast umieszczono zdania z najczęściej pojawiającymi się na co dzień błędami, a obok wyeksponowano ich poprawną wersję.

Mamy nadzieję, że podejmowane z racji święta działania przyczynią się do większej dbałości o ojczystą mowę.

Więcej zdjęć w GALERII!

 

Uczniowie ZS wsparli akcję Parafii Kosów Lacki

Email Drukuj PDF

27 lutego 2018 roku na parkingu przy plebanii w Kosowie Lackim odbyła się zbiórka krwi dla osób chorych na białaczkę. Pełnoletni uczniowie naszej szkoły, zarówno licealiści jak i uczniowie szkoły zawodowej, przyłączyli się do akcji i podzielili się z chorymi tym bezcennym darem.

Być może były obawy w ich sercach, bo wszyscy oddawali krew po raz pierwszy w życiu, ale chęć pomagania innym szybko je zdominowała i czerwone lekarstwo wypełniało kolejne jednostki.

My nauczyciele, rodzice, niepełnoletni uczniowie oraz pełnoletni, którym grypa i przeziębienie nie pozwoliły tym razem wziąć udziału w akcji jesteśmy dumni z tych, którzy godnie reprezentowali naszą szkołę.


 

Projekt "Podstępne WZW"

Email Drukuj PDF

20 lutego w Zespole Szkół w Kosowie Lackim realizowany był projekt "Podstępne WZW".

Wirusowe zapalenie wątroby (WZW) to zakażenie wywołujące choroby wątroby o ostrym przebiegu czasem nawet nowotworowe. WZW to prawdziwy cichy zabójca - objawy choroby nie dają o sobie znać przez długi czas i dlatego są aż tak bardzo groźne. Wirusowe zapalenie wątroby (WZW) stanowi już ósmą przyczynę zgonów na świecie. Jakie są przyczyny i objawy wirusowego zapalenia wątroby? Jak można się zarazić? Jakie trzeba wykonać badania? Na czym polega leczenie? Na te i inne pytania szukaliśmy odpowiedzi.

Zainteresowanym tą jakże ważną tematyką polecamy stronę internetową i materiały Fundacji Gwiazda Nadziei, z których my również korzystaliśmy podczas realizacji programu: http://www.gwiazdanadziei.pl/index.php/podstepne-wzw.

Doskonałym wprowadzeniem do tematu WZW typu C i wirusa HCV jest komiks dostępny w bibliotece szkolnej oraz na stronie internetowej:  http://www.gwiazdanadziei.pl/hcv-komiks.pdf.

Zachęcamy wszystkich, nie tylko uczniów, do poszerzenia swojej wiedzy na temat WZW, podjęcia działań profilaktycznych i zabezpieczenia siebie i najbliższych przed tym "cichym zabójcą".

 


Strona 3 z 109

SONDA

Użytkownicy online

Naszą witrynę przegląda teraz 34 gości