Zespół Szkół w Kosowie Lackim

Zespół Szkół w Kosowie Lackim

Projekt "Znamię! Znam je?"

Email Drukuj PDF

20 lutego realizowany był w naszej szkole projekt "Znamię! Znam je?".

Chociaż zainteresowanie czerniakiem rośnie, to wiedza na jego temat jest wciąż za niska. Realizowany program profilaktyczno-edukacyjny "Znamię! Znam je?" miał na celu podniesienie świadomości uczniów i zainteresowanie tematem, a przede wszystkim zachęcenie  do regularnego badania skóry oraz przestrzegania podstawowych zasad ochrony przez tym groźnym nowotworem. Wiedza kto jest najbardziej narażony na czerniaka, na co zwracać uwagę  i jak skutecznie chronić się by pomóc w

ratowaniu zdrowia a nawet życia jest bezcenna.

Podczas realizacji programu wykorzystane były materiały edukacyjne udostępnione przez Akademię Czerniaka - sekcję naukową Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej działającą pod patronatem Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego i Polskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej.

Zachęcamy wszystkich do odwiedzenia strony internetowej projektu, a w szczególności do obejrzenia specjalnie przygotowanego filmiku, dzięki któremu można dowiedzieć się jak prawidłowo sprawdzać skórę i uchronić się przed czerniakiem.

Odwiedzenie strony: http://www.akademiaczerniaka.pl/akademia-czerniaka/kampania-znamie-znam-je/program-do-szkol-ponadgimnazjalnych/film-edukacyjny-dla-uczniow/ i poświęcenie około 7 minut może uratować życie - naprawdę warto.

Potem można sprawdzić swoją wiedzę wykorzystując specjalnie przygotowaną grę interaktywną:

http://www.akademiaczerniaka.pl/akademia-czerniaka/kampania-znamie-znam-je/gra-interaktywna/ - to kolejne 5 minut być może na wagę czyjegoś życia.

Pamiętajmy, ze czerniak odpowiednio wcześnie wykryty i leczony nie jest zagrożeniem dla życia człowieka. 

155. rocznica Powstania Styczniowego

Email Drukuj PDF

Uroczystą akademią uczciliśmy 155. rocznicę Powstania Styczniowego, które wybuchło 22 stycznia 1863 r. i było największym polskim zrywem niepodległościowym w XIX wieku. Pochłonęło ono kilkadziesiąt tysięcy ofiar i w ogromnym stopniu wpłynęło na dążenia niepodległościowe następnych pokoleń. Idee powstania styczniowego były niezwykle żywe w II Rzeczypospolitej, odwoływał się do nich m.in. marszałek Józef Piłsudski.

Uczniowie klasy I i II LO przybliżyli wszystkim zebranym przyczyny wybuchu i przebieg walk. W programie również zostały wykorzystane utwory muzyczne i obrazy poświęcone wydarzeniom tamtych dni.

Więcej zdjęć w GALERII!

 

Poprawiony: czwartek, 01 marca 2018 10:19
 

Podziękowanie od akademii Yokozuna

Email Drukuj PDF

 

 

PRZEKAŻ 1% PODATKU NASZEJ SZKOLE

Email Drukuj PDF

 

 

Tłusty czwartek 2018

Email Drukuj PDF

"Powiedział Bartek, że dziś tłusty czwartek, a Bartkowa uwierzyła, dobrych pączków nasmażyła."

Już w starożytnym Rzymie organizowano huczne zabawy, by przyspieszyć koniec zimy i nadejście wiosny. Królowało wtedy tłuste mięso i pączki z ciasta chlebowego, na dodatek nadziewane słoniną.

W naszej tradycji tłusty czwartek przypada na ostatni czwartek przed Wielkim Postem i od wieków był początkiem całego tłustego tygodnia, podczas którego jedzono same ciężkostrawne potrawy: kapustę ze skwarkami, słoninę, tłuste mięsa. Tradycja jedzenia pączków na słodko w tłusty czwartek sięga w Polsce XVI wieku.

Zgodnie z przesądem, jedzenie pączków w tłusty czwartek jest obowiązkowe. Kto się temu nie podda, ma mieć pecha i to cały rok.

W naszych szkołach tzn. i w LO i szkole branżowej w Kosowie dbamy o kultywowanie tradycji, dlatego też  w czwartek  8 lutego  w naszej szkole, dzięki Samorządowi Uczniowskiemu i Pani Dyrektor, każdy uczeń, nauczyciel i pracownik obsługi mógł skosztować tradycyjnych słodkich pączków, czym, mamy nadzieję, zapewnił sobie powodzenie na cały najbliższy rok.

Więcej zdjęć w GALERII!

 

 


Strona 4 z 109

SONDA

Użytkownicy online

Naszą witrynę przegląda teraz 33 gości