Zespół Szkół w Kosowie Lackim

Zespół Szkół w Kosowie Lackim

CERTYFIKAT WIARYGODNA SZKOŁA

Email Drukuj PDF

Pełna wersja CERTYFIKATU!

Poprawiony: poniedziałek, 12 marca 2018 14:23
 

Warsztaty ,,Dla Niepodległej”

Email Drukuj PDF

9 marca w naszej szkole odbyły się warsztaty ,,Dla Niepodległej” prowadzone przez nauczycieli historii i języka polskiego.

W pierwszej części zajęć uczniowie pogłębili swoją wiedzę na temat dziejów naszego hymnu narodowego oraz jego autora, Józefa Wybickiego. Na podstawie zgromadzonych materiałów źródłowych grupy poznawały szczegóły dotyczące okoliczności powstania Pieśni Legionów Polskich we Włoszech, dokonywały analizy porównawczej jej wersji historycznej i współczesnej (od początku XIX w. utwór nazywany Mazurkiem Dąbrowskiego) oraz odkrywały mało znane fakty z biografii twórcy. Zadanie uczniów polegało na przygotowaniu pytań wraz z propozycjami odpowiedzi, a następnie ich przedstawieniu.

Podsumowaniem tej części warsztatów była prezentacja multimedialna ,,Hymn Polski - unikaj błędów”, w której zwrócono uwagę na tekst i wyjaśniono przyczyny niepoprawnych słów, które – niestety – można usłyszeć podczas publicznego śpiewania.

W drugiej części uczniowie pracowali nad projektem banneru upamiętniającego 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Najciekawszy zostanie wykorzystany jako element okolicznościowej dekoracji w szkole.

Na zakończenie zajęć prowadzący zaplanowali projekcję fragmentów filmu dokumentalnego Po latach niewoli wstaje Polska 1914-1918 opowiadającego o postaciach, które odegrały istotną rolę w odzyskaniu niepodległości i kształtowaniu nowego państwa polskiego: Józefie Piłsudskim, Romanie Dmowskim, Ignacym Paderewskim, Ignacym Daszyńskim, Wincentym Witosie.

Warsztaty były kolejną formą działań szkoły z racji obchodzonego ,,Roku dla Niepodległej”, a ich głównym celem przypomnienie, utrwalenie i pogłębienie wiadomości o jednym z naszych narodowych symboli oraz ludziach ważnych w historii Polski.

Więcej zdjęć w GALERII!

 

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”

Email Drukuj PDF

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” to polskie święto państwowe obchodzone corocznie 1 marca i poświęcone upamiętnieniu żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia. Święto ustanowione zostało z inicjatywy prezydenta Lecha Kaczyńskiego, a jego data wiąże się z egzekucją wojskowych dokonaną 1 marca 1951 roku. Tego dnia zamordowano siedmiu członków Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”.

Podobnie jak w latach ubiegłych nasi uczniowie uczestniczyli w gminnych obchodach tegoż święta. Uroczystości rozpoczęły się mszą św. z udziałem władz samorządowych, pocztów sztandarowych miejscowych szkół oraz uczniów klas mundurowych. Następnie odbył się przemarsz pod pomnik „Żołnierzy Wyklętych”, przy którym honorową wartę pełnili nasi mundurowi. Oni także asystowali przy składaniu wieńców.

Więcej zdjęć w GALERII!

 

Warsztaty profilaktyczne dotyczące uzależnień

Email Drukuj PDF

1 marca odwiedził nas pan Łukasz Bocian - przedstawiciel Ośrodka Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Pan Łukasz przeprowadził warsztaty profilaktyczne dotyczące uzależnień od alkoholu i innych substancji psychoaktywnych. Następnie mieliśmy okazję przetestować alkogogle. Są to okulary, po założeniu których mamy wrażenie jakbyśmy byli pod wpływem alkoholu. Zadanie postawione przed nami – przejście slalomem między pachołkami, z pozoru błahe, przysporzyło wszystkim dużo trudności. Nasza celność, nawet z odległości kilkudziesięciu centymetrów, była zerowa, a zbieranie odblasków wcale nie było łatwe. Ta symulacja bardzo przybliżyła nam jak zachowuje się człowiek, w którego organizmie znajduje się alkohol.

Pan Łukasz przybył do naszej szkoły na zaproszenie pani Beaty Maseko.

Więcej zdjęć w GALERII!

 

Znamy wyniki konkursu czytelniczego!

Email Drukuj PDF

Przez cały pierwszy semestr roku szkolnego 2017/2018 uczniowie wypożyczali książki zakupione w ramach akcji 1% za rok 2016.

Już wiemy, że największą popularnością cieszyły się dwie pozycje: „Zapisane w wodzie"  Pauli Hawkins oraz „Ponad wszystko" Nicoli Yoon. Tych, którzy do tej pory nie przeczytali jeszcze wyżej wymienionych naszych szkolnych bestsellerów zachęcamy do lektury.

Nagroda dla klasy tym razem trafi do aktualnej III LO, bo to zestaw książek wybrany przez nich cieszył się największą popularnością wśród czytelników.

Gratulujemy!


 


Strona 10 z 117

SONDA

Użytkownicy online

Naszą witrynę przegląda teraz 82 gości